Committees


All committees consist of a Chairperson and Regular, Associate and Honorary member volunteers.
At each annual conference, NPECA members are invited to volunteer their time to serve on the committee(s) of their choice.

Committees for 2017-2018 are listed below:

ADVISORY, NOMINATING & ELECTIONS:
Chairperson, Laura Roussel;
Members: Dennis Moon, Mike Davino, Pam Green, Mike Swillo, Delia White.

ASSOCIATE MEMBERS:
Chairperson, Rhonda Buras;
Members: Neil Jones.

AUDIT:
Chairperson responsibilities shared by Deb Keith and Amy Warwick;
Members: Mark Ogan, Delia White, Paul Thornton, Julie Whittenburg

BULLETIN:
Chairperson, Neil Jones;
Members: Laura Roussel, Mark Ogan, David Steger, Delia White

BY-LAWS:
Chairperson, Terra Bovee;
Members: Rhonda Buras, Sonja Rideout.

CONFERENCE SITE SELECTION:
Chairperson, Dan Beal; Co-Chairperson, Erika Curtis;
Members: Amy Warwick, Gina Tombrella, Kelly Adams, Luanne Lampman*, Mark Malone, Mac McDonough, Rhonda Todd, Robin Pacheco, Shawn Ferguson, Terri Hull, Terra Bovee, Dan Christian, John Evanstad, Julian Edgar, Keith Bryant, Mike Dodson, Julie Whittenburg.

EDUCATION:
 Chairperson, Craig Sperry;
Members:
Amy Warwick, Crystal Fish, David Alpha, Fran Lawall, Gina Tombrella, Jan Lockhart, John Evenstad, Justin Seedorf, Luanne Lampman, Michelle Huber, Neil Jones, Pam Green, Rick Steckroth, Stanley Shields, Steve Myers, Steve White, Terri Hull, Erika Curtis, Rachid Safa, Shane Cornwell, Dan Christian, Tammy Blackwell, Paul Thornton, Samuel Knopp

HISTORIAN:
Chairperson Rhonda Buras;
Members: Don Staley, Make Adamec.

MEMBERSHIP:
Chairperson, Randy Wiggins;
Members: Pam Green, Carole Williams, Crystal Fish, George Thagard, John Evenstad, Justin Seedorf, Keith Bryant, Laura Roussel, Mark Ogan, Peter Guidi, Rhonda Buras, Rick Schmid, Sonja Rideout, Stanley Shields, Terry Faber.

PLAQUE & CERTIFICATE:
Chairperson, none named; 
Members: Terri Hull, Luanne Lampman.

PROGRAM:
Chairperson, Amy Warwick;
Members:
Agata Kaufman, Carole Williams, Christie Crush, Crystal Fish, Dan Christian, Delia White, Dennis Moon, Gina Tombrella, Greg Pellegrino, John Evenstad, Laura Wallace, Luanne Lampman, Mike Davino, Mike Swillo, Neil Jones, Pam Green, Paul Grolemund, Peter Guidi, Randy Wiggins, Rhonda Buras*, Rick Schmid, Robin Pacheco, Shawn Ferguson, Terri Hull, Terry Faber, Teresa Martin, Laura Roussel, Terra Bovee, Erika Curtis, Brandi Isenberg, Paul Thornton, Shane Gilroy, James Stroud.

RESOLUTIONS:
Chairperson, none named;
Members: Sonja Rideout, David Steger, Shane Gilroy

SPECIAL PROJECTS:
Chairperson, Greg Pellegrino;
Members: Cathy Learn, John Evenstad, Luanne Lampman, Robin Pacheco, Dan Christian, David Steger, Paul Thornton, James Stroud.

TECHNOLOGY:
Chairperson, Terry Faber;
Members: Peter Guidi, Keith Bryant, Teresa Martin, David Steger, Matt Theile

HELPERS AT CONFERENCE:
Cathy Learn, Jan Lockhart, John Evenstad, Justin Seedorf, Kay Carlisle, (Retiring 2017) Luanne Lampman, Maggie Bessenbacher, Robin Pacheco, Sonja Rideout, Rhonda Todd, Erika Curtis, Terri Hull, Brandi Isenberg, Neil Jones, Louise (Littlejohn) Kiper, Julie Whittenburg, Terry Faber, Matt Theile, Greg Pellegrino